Skip to main content

Porady i zalecenia

Przydatne porady i zalecenia odnośnie
naszych produktów:
1. Folia stretch maszynowa-rozpakowywanie i zakładanie na owijarkę:
Należy bezwzględnie pamiętać o odpowiednim rozcięciu foli, którą owinięta jest paleta. Używamy do tego bezpiecznego noża w odpowiedniej odległości od rolki i najlepiej pomiędzy dwiema rolkami. Rozcinamy folię do ½ wysokości palety, na jej dłuższym boku. Ostrożnie wyjmujemy rolkę z palety i zawsze stawiamy ją na tulei, nigdy na krawędzi nawoju – w ten sposób łatwo uszkodzić folię. W żadnym wypadku nie toczymy folii po posadce. Przed założeniem na owijarkę należy upewnić się, że folia nie posiada uszkodzeń. W przypadku pomarszczeń i nierówności nawinięcia należy odwinąć trochę materiału, aż niedoskonałości znikną. Następnie postępować zgodnie z instrukcją i wskazówkami dotyczącymi schematu zakładania foli na owijarce. Zwracamy uwagę na kierunek, w jakim powinna się odwijać folia. Ustawienie parametrów owijarki takich jak: rozciąg wstępny i końcowy, prędkość talerza, ilość owinięć jest podstawową czynnością, która wpływa na koszt i czas opakowanej jednostki ładunku.
2. Taśma samoprzylepna-o czym należy pamiętać:
Bardzo ważnym z kryterium przy wyborze taśmy samoprzylepnej jest temperatura, w której będą przechowywane opakowane produkty. Bez względu na rodzaj zastosowanych taśm aplikacja powinna odbywać się w temperaturze co najmniej 0°C. Dopiero zaklejone paczki czy kartony można umieścić w zimniejszym miejscu. Przed wyborem danego rodzaju taśmy, należy rozważyć czy bardzo szeroki zakres temperatur jest rzeczywiście niezbędny. Mimo że taśma klejem - kauczukowym syntetycznym (hot melt) sprawdzają się w nieco węższym zakresie temperatur, w większości przypadków stanowią wystarczający i ekonomiczny sposób zabezpieczenia przesyłek. Bardzo istotną kwestią jest sprawdzenie powierzchni przed zaklejeniem. Powierzchnia np. kartonu powinna być czysta, nie posiadająca zabrudzeń lub zapyleń, które odizolują ją od warstwy klejącej eliminując lub ograniczając znacznie przyczepność.
3. Czynniki mogące wpływać na odklejanie się taśmy od kartonu:
  • szerokość taśmy i długość zakładki niedostosowana do wielkości kartonu
  • przepełniony karton (prężące się klapy kartonu),
  • wolna przestrzeń w kartonie (zapadnięte klapy kartonu)
  • składowanie kartonu na boku z klapami ułożonymi równolegle do podłoża
  • mokry lub zawilgocony karton
  • brudna powierzchnia klejenia
  • za słaby docisk przyklejanej taśmy do kartonu
  • temperatura aplikacji i temperatura
  • działania/magazynowania taśmy niezgodna z zaleceniami producenta
4. Wytrzymałość taśm PP, PET i PES:
Wynikowa wytrzymałość taśmy bandującej powinna być co najmniej dwa razy większa od masy ładunku a więc ładunek na palecie o wadze 800 kg powinien być opięty czterema paskami o wytrzymałości 405d daN (413 kg). Należy przy tym pamiętać że taśma PP, PET lub PES jest przeznaczona do spinania i opasywania ładunków i w żadnym wypadku nie może być użyta jako element nośny!
5. Zapinka blaszana czy druciana?

ZAPINKA BLASZANA:

  • jest dużo tańsza od klamerki drucianej. Średnio można przyjąć, że klamerka druciana jest trzykrotnie droższa
  • ściśle przylegają one do płaszczyzny paczki w odróżnieniu od klamerki drucianej, która odstaje i może powodować uszkodzenia innych przesyłek jak i naszej
  • czas cyklu pakowania za pomocą paskowacza jest niższy
  • nie ma potrzeby przeplatania taśmy, a co za tym idzie wydłużenia czasu procesu pakowania

 ZAPINKA DRUCIANA  :

  • klamerkę drucianą z powodzeniem można stosować kilkakrotnie. Zapinkę metalową można użyć tylko raz
  • jest ona mocniejszym spięciem co jednak nie oznacza, że zapinka metalowa jest słaba, warto natomiast pamiętać, że moc spięcia ogranicza przede wszystkim wytrzymałość taśmy  
  • możliwość pakowania w pionie przy pomocy napinacza
6. Folia pęcherzykowa-zasady pakowania:
  • Pakowane przedmioty należy owijać folią ciasno.
  • Krawędzie foli łączymy taśmą samoprzylepną
  • Drobne i kruche przedmioty powinno się układać w pudełkach w ten sposób, by zostało pomiędzy nimi jak najmniej wolnej przestrzeni, którą należy  wypełnić folią bąbelkową lub innym plastycznym materiałem.
  • Przy transporcie mebli i innych przedmiotów z twardych materiałów warto owinąć je folią dwukrotnie – w ten sposób będą jeszcze mniej podatne na odbicia.
7. Warunki magazynowania opakowań:
  • Produkty muszą  być przechowywany w suchych miejscach
  • Produkt muszą być chronione przed bezpośrednim wpływem światła słonecznego
  • Przed użyciem produkt musi być przechowywany w jego oryginalnym opakowaniu. Bezwzględnie należy unikać: niewłaściwego składowania i traktowania, upuszczania produktu na ziemię, a w szczególności nacięć na krawędziach. Produkt nie może być składowany tak aby przypadający na niego ciężar mógł go zdeformować
  • Produkt musi być przechowywany w temperaturze nie przekraczającej 40 oC
  • Jeżeli produkt jest przechowywany w temperaturze poniżej  6oC wówczas przed użyciem musi być on przeniesiony w miejsce, w którym osiągnie temperaturę pokojową
8. Woreczki-opakowanie a sukces sprzedaży produktu:

Obecna technologia i możliwości produkcyjne  sprawiają iż  opakowania jednostkowe nie mogą być nudne i ponure. Niebanalne opakowanie często przyciąga ciekawy nowości wzrok konsumenta. Dobrze wiadomo że sukces produktu może być przytłumiony niepraktycznym, szarym opakowaniem zniechęcającym do zakupu. Twój produkt musi wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie. Grafika, kolorystyka, kształt, dbałość o szczegóły, materiał opakowania mają wpływ na nasze pierwsze emocje a później na nasze zakupowe decyzje.

9. Przygotowanie paczki do wysyłki:
Karton powinien być wypełniony towarem tak, aby nie było w nim wolnej przestrzeni. W przypadku wolnej przestrzeni klapy kartonu podczas transportu mogą zapaść się do środka co daje możliwość ingerowania osób niepowołanych w zawartość. W przypadku wolnej przestrzeniu koniecznie należy wypełnić ją materiałem wypełniającym: folia pęcherzykowa, tektura falista, papier, poduszki powietrzne, wypełniacz flopak. Po zaklejeniu kartonu zalecane przygładzenie specjalnym językiem dyspensera lub dłonią, tak aby mocniej przytwierdzić taśmę do kartonu. Karton po zamknięciu nie powinien mieć wybrzuszeń. W przypadku tak przepełnionego kartonu taśma samoprzylepna może sprężynować co w konsekwencji doprowadzi do otwarcia klap. W przypadku większych kartonów lub cięższych przesyłek zaleca się: stosowanie taśm o szerokości 75 mm i oprócz zaklejenia w miejscu łączenia klap - zaklejenie również krawędzi bocznych co dodatkowo eliminuje możliwość otwarcia.